• 0850 888 59 67
  • info@kaynes.com.tr
Bizi Sosyal Medya’da Takip Edin !
HIZLI MENÜ
KAYNES’E SOR !
  • Lütfen aşağıdaki formu doldurun.
    Mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğiz.

BELGELENDİRME ŞARTLARI

Kadın ve erkek kuaförleri uluslararası nitelikte MYK mesleki yeterlilik belgesi alarak iş yeri açmak için gerekli olan ustalık belgesi sınavlarına doğrudan girme hakkı elde eder. 

Bu sayede ustalık belgesini alabilirler ayrıca mesleki yeterlilik belgesi uluslararası personel belgelendirme standardına uygun olarak verildiğinden yurt dışında kuaförlük mesleğini icra etmek isteyen kişiler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Belgeler standart olarak Türkçe ve İngilizce olarak basılmakta bununla birlikte adayın talebi durumunda Arapça, Almanca İspanyolca ve Rusça gibi dillerde belge basımı yapılmaktadır.

Kuaförlük sınavına giriş için herhangi bir ön şart veya mezuniyet diploma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Adaylar için sınava girmeden önce bir eğitim alma zorunluluğu yoktur. 

Kadın ve erkek kuaförleri istedikleri birimlerden sınava girebilmektedir. Kadın ve erkek kuaförleri için hangi birimlerin gerekli olduğu birim paketleri (alternatifler) MYK tarafından belirlenmiştir.

Sınava girecek adaylar MYK tarafından yayınlanmış Kuaför seviye 4 ulusal yeterlilik ve ulusal meslek standardı dokümanlarından sınava hazırlanabilirler. Bu dokümanlar aşağıda PDF dosyası olarak bulunmaktadır.

Adaylara başvuru onayı, sınav tarihi ve sınav sonucu gibi tüm aşamalarda SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır. Adaylar sınav ve belgelendirme süreçlerinin tamamını www.kaynes.com.tr sitesi aday portalı sayfasından giriş yaparak izleyebilmektedirler. TC kimlik numarası ve kayıtlı cep telefon numarası ile aday şifresi alınabilmektedir.

Sınav başvurusunda adaylardan doldurulmuş ve ıslak imzalı aday başvuru formu, pasaport veya kimlik fotokopisi ve başvuru ücretinin öğrendiğine dair banka dekontu istenmektedir.

Başvurusu onaylanmış adaylara 2 sınav hakkı verilmektedir. 

MYK kuaför seviye 4 sınavları teorik ve performans olarak uygulanmaktadır. Sınava girecek adaylar seçtikleri alternatifin içeriğine göre sınavlara girmektedirler.

Sınav Birimleri

Zorunlu Birim

A1 Birimi İş Süreçlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Organizasyon Ve Mesleki Gelişim

Seçmeli Birimler

B1 Birimi Kadın Saç Kesimi Seçmeli

B2 Birimi Kadın Saçına Geçişi Şekil Verme Seçmeli

B3 Birimi Erkek Saç Kesimi Şekil Verme Ve Traş Seçmeli 

B4 Birimi Saç Rengi Değiştirme Ve Son Olarak Seçmeli

B5 Birimi Saça Kalıcı Şekil Verme

Sınav Alternatifleri
Alternatif-1: A1 ve B1, B2, B4, B5

Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, Kadın Kuaförlüğü uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 
Alternatif-2: A1 ve B3, B4, B5
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, Erkek Kuaförlüğü (Berber) uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 
Alternatif-3: A1 ve B1, B2, B3, B4, B5
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, hem Kadın Kuaförlüğü hem de Erkek Kuaförlüğü (Berber) uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir.  
Herhangi bir alternatifte belge almış adaylar, başarılı oldukları birimlerin geçerlilik süresi içerisinde diğerine başvurdukları takdirde, ulusal yeterlilikte herhangi bir değişiklik yapılmamış ise belgelendikleri alternatif(ler) ile başvurdukları alternatif(ler)de ortak olan birim(ler)deki başarıları geçerli sayılarak, bu birim(ler)den muaf tutulurlar
Alternatif-4: A1, B1 ve B2
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, kadın saç kesimi ve kadın saçına geçici şekil verme uygulamasında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir.
Alternatif-5: A1 ve B3
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, erkek saç kesimi, şekil verme ve tıraş uygulamasında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 

Teorik sınav soruları UY ulusal yeterlilikte bulunan bilgi ifadesi başlıklarına göre sorulmaktadır. Performans sınavlarında ise adaylardan ulusal yeterlilikte bulunan beceri yetkinlik başlıklarının uygulanması beklenmektedir. 

Başında yıldız (*) bulunan adımlar kritik adım olup başarılması zorunludur. Bu adımlardan bir tanesinden bile tam puan alamayan aday başarısız sayılmaktadır.

Önemli: Kadın Kuaförlüğü performans sınavları cansız manken üzerinde uygulanmaktadır. Erkek berberliği sınavlarında canlı manken kullanılmaktadır. Adayların sınava, saç-sakal ve diğer işlemlere uygun manken getirmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar belge masraf karşılığı yatırdıkların da mesleki yeterlilik belgesi ve kimlik basılarak adreslerine kargo ile gönderilmektedir.

 

16UY0245-4/A1 İş Süreçlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Organizasyon ve Mesleki Gelişim Teorik Test Sınavı Konu Başlıkları

BİLGİLER

BG.1 Tehlike ve risk terimlerinin anlamsal olarak farkını ayırt eder.

BG.2 Çalışma süreçlerinde ve alanlarındaki iş ekipmanlarından ve malzemelerden (kesici ve delici iş aletleri, elektrikli cihazlar, aydınlatma donanımları, yanıcı, oksitleyici, patlayıcı kozmetik ve diğer malzemeler vb.) kaynaklanabilecek tehlike ve riskleri ayırt eder

BG.3 Çalışma süreçlerinde ve alanlarındaki iş ekipmanlarından ve malzemelerden kaynaklanabilecek risklere uygun önlemleri (kesici, delici aletlerin muhafazası, elektrikli cihazların, kimyasalların güvenli kullanımı, uyarı, işaret levhalarının ve korumamüdahale araçlarının kullanımı vb.) belirler.

BG.4 Çalışma alanlarında çevre açısından riskli durum, malzeme ve materyalleri ayırt eder

BG.5 Çalışma alanlarında, oluşan atıkların (kimyasal atıklar, diğer dönüşümlü-dönüşümsüz atıklar vb.) kontrolü, tasnifi ve bertarafına ilişkin kuralları gerekçeleri ile açıklar.

BG.6 Çevre koruma açısından verimli kullanılması gereken doğal kaynakları ve kullanım kurallarını belirler.

BG.7 Saç ve saçlı derinin özellikleri ile sağlık kurallarını ve önlemlerini açıklar.

BG.8 Kuaförlük uygulamaları açısından sakıncalı sağlık sorunlarını (saçlı deride açık yara, sivilce, et beni, saç, cilt hastalığı, alerji vb.) ayırt eder.

BG.9 Çalışma süreçlerinde kişisel bakım uygulamalarını gerekçeli olarak açıklar.

BG.10 İlkyardımın temel ilke ve kurallarını açıklar.

BG.11 Periyodik sağlık muayenelerinin gerekçesi ve yasal kurallarını açıklar.

BG.12 Hijyen, dezenfeksiyon, sterilizasyon, sanitasyon terimlerinin anlamsal olarak farklarını ayırt eder

BG.13 Çalışma ortamı ile iş ekipmanlarının özelliklerine uygun temizlik ve dezenfeksiyon yöntemlerini açıklar

BG.14 Çalışma alanlarında ve süreçlerindeki acil durumları ve alınması gereken önlemleri açıklar

BG.15 Kadın ve erkek kuaförlüğünde ortak kullanılan iş ekipmanlarının (cihazlar; fön makinesi, steril cihazı, ense makinesi, maşa, araç-gereçler; makas türleri, tarak türleri, fırça türleri, ustura -saç kesimi için-, havlu vb.) teknik özelliklerini ve işlevlerini ayırt eder.

BG.16 Kuaförlük uygulamalarında kullanılan malzemelerin (kozmetikler: boyalar, jöleler, şampuanlar, renk açıcılar, kremler, spreyler, saç bakım maskeleri vb./ tek kullanımlık malzemeler; havlular, penuar/önlük, boyun şeridi/bandı, pudra vb) niteliksel ve niceliksel olarak kullanıma uygunluk özelliklerini açıklar.

BG.17 Kuaförlükte kullanılan malzemelerin (kozmetikler: boyalar, jöleler, şampuanlar, renk açıcılar, kremler, spreyler, saç bakım maskeleri vb. / tek kullanımlık malzemeler; havlular, penuar/önlük, boyun bandı, vb) özelliklerine göre, stoklama, saklama koşulları ile kozmetiklerdeki bozulma belirtilerini (renk, koku, doku değişimleri) ayırt eder.

BG.18 Kullanılan iş ekipmanlarının işlevsellik kontrollerini, günlük ve genel bakımları ile arıza tespit ve önlemeye dair uygulamalarını teknik talimatlarına göre açıklar

BG.19 Kuaförlük uygulamaları ile ilgili kritik müşteri bilgilerinin (kimlik, iletişim, zaman-randevu, sağlık, saç/sakalın durumu, kullanılan ürünler, yapılan uygulamalar vb.) ve kayıtlarının işlevini belirler.

BG.20 Mesleki uygulamalarda, müşteri ilişkilerinin temel ilkelerini ve müşteri psikolojisine uygun davranma, zor müşteri ile baş etme yöntemlerini açıklar.

BG.21 Kuaförlük uygulamaları süreçlerinde kaliteyi belirleyen temel unsurları (sağlık ve hijyen, müşteri memnuniyeti, tekniklerde ustalık ve hata giderme vb.) açıklar

BG.22 Kuaförlük uygulamaları süreçlerinde kaliteyi belirleyen temel unsurların önemini açıklar.

BG.23 Ekip çalışmasının önemine, faydalarına, başarılı ekip özelliklerine ve ekip sorunlarının çözümüne dair temel bilgileri açıklar.

BG.24 Kuaförlük uygulamaları ile ilgili süreçlerin aşamalarını, eşzamanlı ve eşgüdümlü gerçekleşmesi gereken işlemleri açıklar

BG.25 Kuaförlükte temel moda akımlarını ve uygulama yöntemlerini açıklar

BG.26 Kuaförlükte temel moda akımlarının uygulamalarında kullanılan malzemeler ve iş ekipmanlarının gelişimine dair temel bilgileri açıklar.

BG.27 Mesleğin iş başında yetişme aşamalarını (yeni başlayanlar için hazırlık ve başlangıç mahiyetindeki uygulamalar, işlemlerin zorluk derecesi ve teknik özelliklerine uygun basitten karmaşığa doğru iş verme ve yetiştirme süreci vb.) açıklar

 

16UY0245-4/B1 Kadın Saç Kesimi

 

BECERİ VE YETKİNLİKLER

*BY.1 Çalışma ortamını İSG, çevre ve kalite koşullarına göre düzenler.

BY.2 Çalışma ortamındaki iş ekipmanı ve malzemenin gerçekleştirilecek işleme göre uygunluğunu kontrol eder

*BY.3 Kişisel hazırlığını işe, sağlık ve güvenlik koşullarına uygun bir şekilde yapar.

BY.4 Müşteriyi karşılayarak talebini alır

*BY.5 Müşteriye saç durumu hakkında bilgi verir

*BY.6 Ellerini dezenfektan madde ile dezenfekte eder.

BY.7 Saçı, uygun şekilde tekniğine göre ıslatır.

BY.8 Islatılmış saçın fazla suyunu temiz havlu kullanarak saçı yıpratmadan saçın ıslaklığını/suyunu alır.

BY.9 Elbisesinin temiz; giysi, aksesuar ve saçlarının (uzunsa toplar) uygulama bölgesine temas etmeyecek şekilde olmasını sağlar.

BY.10 Müşterinin koltuğunu ve gerekli ise aydınlatmaları, güvenliğe, kesime uygun ve rahat çalışılabilecek şekilde yerleştirir.

*BY.11 Kesim ile ilgili iş ekipmanını işe ve güvenliğe uygun konumda ve uzanabileceği mesafede tezgâhta düzenler.

BY.12 Kesim önlüğünü ve (varsa) koruyucu aparatları müşteriyi rahatsız etmeyecek gevşeklikte/sıkılıkta takar /giydirir

*BY.13 Modelin/müşterinin beden, yüz ve saç yapısı ile talebine uygun kesim modelini belirler.

BY.14 Islak kesim halinde, saçı müşterinin kulağına, gözüne ve kıyafetine su/kozmetik kaçmamasına dikkat ederek kesime uygun hale gelene kadar eşit şekilde ıslatır.

*BY.15 Model/müşterinin, üstüne, ensesine saçın, kılın bulaşıp yayılmayacağı önlemleri alır

*BY.16 Belirlenen saç kesim tekniğine ve modeline göre saçı, eşit, düzgün bölümlere ayırır

*BY.17 Müşteriye kesimi rahat yapabileceği ve yaptığı kesimi rahat görebileceği bir mesafede durur.

*BY.18 Saçı tanımlanan modele göre, uygun iş ekipmanlarıyla doğru teknikleri uygulayarak keser

BY.19 Müşteriyi, kesim süresince sözlü olarak ve parmak uçlarıyla kesime uygun pozisyona yönlendirir.

*BY.20 Kesim sırasında tepe, ön ve ensede bulunan helezonlara, sivilce, et beni ve yaralara dikkat eder.

BY.21 Kesim sırasında, saçın modele uygunluğunu ve simetrisini, modelin/müşterinin değişik profil açılarından, aynada kontrol eder.

*BY.22 Kesim sonrasında, kesim yapılan bölgeleri ve saçı aynadan yararlanarak ve saçları eşleştirerek kontrol eder

BY.23 Hatalı kesimlerde (varsa), modele ve tekniğe uygun olarak hatayı giderir.

BY.24 Kesim sonrasında aynayı uygun açılara getirip modelin/müşterinin saç kesimini görmesini sağlayarak talebe göre saçta gereken değişiklikleri yapar.

BY.25 Kesim sonrasında modelin/müşterinin üzerine dökülen kesilmiş saçları, saçına ve kıyafetine zarar vermeden temizleyerek kesim önlüğünü çıkarır

 

16UY0245-4/B2 Kadın Saçına Geçici Şekil Verme

BECERİ VE YETKİNLİKLER

BY.1 Modelin/müşterinin talebi ve belirlenen modele göre saça şekil vereceği tekniği belirler.

BY.2 Damlamayacak/akmayacak ölçüde su veya uygun kozmetik ürün kullanarak ve model/müşteriyi rahatsız etmeden saçı eşit şekilde nemlendirir/ıslatır.

*BY.3 Uygulanacak modele göre, saçı eşit ve simetrik bölümlere ayırır.

*BY.4 Saç kurutma/fön makinesini saç ve saçlı deriye zarar vermeyecek ısıda ve mesafede tutar.

*BY.5 Saç fırçası yardımıyla dairesel hareketlerle fön çekerek saça belirlenen modeli uygular.

*BY.6 Topuz modeline ve saçın özelliğine göre fön çekilmiş ya da maşa yapılmış saçı, üzerinde kalmış izleri gidererek hazır hale getirir

*BY.7 Belirlenen modeli, saç derisine zarar vermeyecek ve kullanılan malzeme görünmeyecek biçimde saça uygular.

BY.8 Maşayı saça zarar vermeyecek, ancak şekillendirmek için yeterli ısı seviyesine getirir.

*BY.9 Maşayı saç derisine yakın tutmadan, saçı yakmadan ve dipten uca doğru çekerek saçı şekillendirir

BY.10 Modelin/müşterinin kendi saç rengine uygun, doğal duracak peruk/postiş/çıt çıtı belirler.

BY.11 Peruk/postiş/çıtçıtı belirlenen yere saç derisine zarar vermeden, düşmesini, çıkmasını engelleyecek ve doğal görünecek biçimde takar

BY.12 Müşterinin (modelin) saç yapısına uygun kaynak yapılacak saçı belirler

*BY.13 Saçı enseden başlayarak küçük, eşit tutamlara ayırır

*BY.14 Kaynak saçı, saç dibinden 1-1,5 cm geriden asıl saça uygun yöntemle ve eşit aralıklarla düzgün şekilde tutturur

BY.15 Uygulama bölge(ler/s)ine temas etmeyecek şekilde temiz iş elbisesi ve aksesuar ile bakımlı ve (varsa) saçı toplu olarak çalışır.

*BY.16 Ellerini dezenfektan madde ile dezenfekte eder

BY.17 Müşterinin koltuğunu ve gerekli ise aydınlatmaları, güvenliğe, şekillendirmeye uygun ve rahat çalışılabilecek şekilde yerleştirir.

BY.18 Şekillendirme ile ilgili iş ekipmanını işe ve güvenliğe uygun konumda ve uzanabileceği mesafede tezgâhta düzenler.

BY.19 Koruyucu önlüğü (penuar) müşteriyi rahatsız etmeyecek gevşeklikte/sıkılıkta takma veya giydirme ile gerekmesi halinde işlemler için risk oluşturabilecek takılarını (toka, küpe gibi) çıkartma önlemlerini alır.

BY.20 Saçın belirlenen modele uygunluğunu, müşterinin (modelin) de fikrini alarak yöntemine göre kontrol eder

*BY.21 Uygunsuz kısımları tekniğine göre düzeltir.

BY.22 Müşterinin (modelin) isteği doğrultusunda gereken değişiklikleri yapar

BY.23 Sabitleyici kozmetik ürünü müşteriye yüz koruyucu aparatı kullanarak saçı ıslatmayacak ve eşit dağılacak şekilde uygular

BY.24 Şekillendirme sonrasında modelin/müşterinin saçına ve kıyafetine zarar vermeden koruyucu önlüğü ve varsa gereçleri çıkarır.

BY.25 İşlem sonrasında aynayı uygun açılara getirerek müşterinin (modelin) saçın son halini başın tüm açılarından görmesini sağlar.

 

16UY0245-4/B3 Erkek Saç Kesimi, Şekil Verme ve Tıraş

 

BECERİ VE YETKİNLİKLER

BY.1 Elbisesinin temiz; giysi, aksesuar ve saçlarının (uzunsa toplar) uygulama bölgesine temas etmeyecek şekilde olmasını sağlar.

*BY.2 Dezenfektan madde ile ellerini dezenfekte eder

BY.3 Müşterinin koltuğunu ve gerekli ise aydınlatmaları, kesime uygun ve rahat çalışılabilecek şekilde yerleştirir

BY.4 Kesim ile ilgili iş ekipmanını, işe ve güvenliğe uygun konumda ve uzanabileceği mesafede tezgâhta düzenler

*BY.5 Model/müşterinin, üstüne, ensesine saç, kılbulaşıp yayılmaması için koruyucu önlük takma vb. önlemleri alır

*BY.6 Müşteri ile kendi konumunu kesimi rahat yapabileceği ve yaptığı kesimi rahat görebileceği pozisyonda ayarlar.

*BY.7 Modelin/müşterinin sosyal özellikleri, yaş, yüz ve saç yapısı ile talebine uygun kesim modelini belirler

BY.8 Islak kesim halinde saçı, model/müşterinin kulağına, gözüne ve kıyafetine su/kozmetik kaçmamasına dikkat ederek kesime uygun hale gelene kadar eşit şekilde ıslatır.

BY.9 Belirlenen saç kesim tekniğine ve modele göre saçı (uzunsa), eşit, düzgün bölümlere ayırır.

*BY.10 Saçı tanımlanan modele göre, elektrikli saç kesme makinesi kullanarak ve doğru teknikleri uygulayarak keser

*BY.11 Saçı tanımlanan modele göre, makas kullanarak ve doğru teknikleri uygulayarak keser.

BY.12 Müşteriyi, kesim süresince sözlü olarak ve parmak uçlarıyla kesime uygun pozisyona yönlendirir.

*BY.13 Kesim sırasında saç dönüklerini, tekniğine uygun şekilde keser.

*BY.14 Kesim sırasında tarak ve saç kesim aletini uyum içinde kullanır.

BY.15 Kesim sırasında müşterinin/modelin değişik profil açılarını aynadan kontrol eder.

*BY.16 Saçı sınır çizgilerinin simetrik, düzgün olmasını ve makas izi bulunmamasını sağlayarak keser.

BY.17 Ense kesimi öncesi müşterinin ensesinin kesime uygun derecede kuru olup olmadığını kontrol eder.

BY.18 Ensede ter, ıslaklık varsa, kurutma makinesi/pudra kullanarak enseyi, ense makinesinin işlevsel kullanılabileceği kuruluğa getirir.

*BY.19 Müşteriyi/modeli uygun pozisyona getirerek ense makinesi ile ense kıllarını keser/tıraş eder.

BY.20 Ense kesimi sonrasında kesim yapılan bölgelerin ve saçın, ayna kullanarak ve saçları eşleştirerek uygunluğunu kontrol eder.

BY.21 Hatalı kesimlerde (varsa), modele ve tekniğe uygun olarak hatayı giderir.

BY.22 Kesim sonrasında ense aynasını uygun açılara getirip modelin/müşterinin saç kesimini görmesini sağlayarak talebe göre saçta gereken değişiklikleri yapar

BY.23 Kesim sonunda, müşterinin ense, boyun, yüz bölgesi ile üzerine dökülen kılları, yöntemine uygun temizler

BY.24 Müşterinin talebi ve belirlenen modele göre saça şekil vereceği tekniği belirler.

BY.25 Damlamayacak/akmayacak ölçüde su veya uygun kozmetik ürün kullanarak ve müşterinin/modelin kulağına, gözüne, kıyafetine bulaştırmadan, saçı eşit şekilde nemlendirir/ıslatır.

BY.26 Uygulanacak modele göre, saçı eşit ve simetrik bölümlere ayırır.

*BY.27 Saç kurutma/fön makinesini saç ve saçlı deriye zarar vermeyecek ısıda ve mesafede tutar.

*BY.28 Saç fırçası yardımıyla dairesel hareketlerle fön çekerek saça belirlenen modeli uygular.

BY.29 Sabitleyici kozmetik ürünü müşteriye yüz koruyucu aparat kullanarak saçı ıslatmayacak ve eşit dağılacak şekilde uygular.

BY.30 Şekillendirme sonrasında saçın, istenilen modele uygun olup olmadığını ve simetrisini kontrol ederek müşterinin teyidini alır.

BY.31 Şekillendirme sırasında ve sonrasında, aynayı uygun açılara getirip modelin/müşterinin saçı görmesini sağlayarak talebe göre saçta gereken değişiklikleri yapar.

*BY.32 Elektrikli saç kesme makinesinin kesme taraklarının numaralarını, uygulanacak model ve uzunluğa uygun olarak seçer.

BY.33 Kesme tarağını, elektrikli saç kesme makinesinin ucuna, düzgün, tıraş sırasında yerinden çıkmayacak şekilde takar.

*BY.34 Elektrikli tıraş makinesinin ayarını, sakal/bıyık için belirlenen modele uygun olarak yapar

*BY.35 Elektrikli tıraş makinesini ve saç kesme makinesini; deride sivilce, et beni oluşumlarını kesmeyecek, cilt tahrişine ve saç/sakal boylarında eşitsizliğe neden olmayacak şekilde kullanır.

*BY.36 Jiletleri her müşteri için tek seferlik kullanır

BY.37 Çalışma koltuğunu ve koltuk başlarını, müşterinin rahat edebileceği ve rahat çalışılabilecek konuma getirir.

BY.38 Müşteriye koruyucu önlüğü rahatsızlık vermeyecek şekilde takar

*BY.39 Sakal uzunluğunu kontrol ederek, usturayla kesim için uygun uzunluğu geçmişse saç kesme makinesi ve/veya jiletle kesilebilecek kısalığa getirir.

BY.40 Sakalın özelliğine göre, havluyla sıcak kompres yaparak veya buhar makinesi ve/veya yumuşatıcı kozmetik kullanarak ön yumuşatma yapar.

*BY.41 Cildi yakmayacak sıcaklıktaki su ve sabunla tekniğine uygun tıraş köpüğü elde eder.

BY.42 Köpüklü fırça ile köpüğü, müşterinin/modelin çenesinden başlayarak dairesel hareketlerle sakal görünmeyinceye kadar yüze ve boyuna eşit şekilde yayar.

*BY.43 Fırça ile yayma işleminde köpüğün, müşterinin/modelin üzerine bulaşmamasını, ağza, göze ve kulağa kaçmamasını sağla

*BY.44 Usturayı bilekten hareketlerle, normal ve ters yönde doğru pozisyonda tutarak kullanır.

*BY.45 Tıraş edilecek bölgeyi, sakal çıkış yönünün tersine doğru eliyle gerdirir

*BY.46 Ustura ve elin hareketleri doğru pozisyonda iken favoriden aşağıya doğru tıraşa başlar.

*BY.47 Sakal/bıyık çıkış yönüne göre, tüm yüz ve boyun bölgesi bitinceye dek tıraşı sürdürür.

BY.48 Sakalın/bıyığın alınma durumuna göre, gerek varsa işlemi tekrarlar

BY.49 Ustura ağzında biriken köpük ve kesilmiş sakal/bıyık kıllarını, her kesme işlemi sonrasında, temiz peçete/kâğıt havluyla siler

BY.50 Yüz ve boyundaki batık kılları belirler

BY.51 Dezenfekte edilmiş iğne veya komedon aleti ile deri tahrişine neden olmadan kılın ucunu deri dışına çıkarır.

BY.52 Çıkardığı kılı ustura ile keser

BY.53 Uygulama bölgesine dezenfektan madde ile tampon yapar.

BY.54 İstenilen modele göre, sakal/bıyık ile enseyi/favoriyi, ustura ve/veya saç kesim makinesi ile düzeltir

BY.55 Kulak, burun, kaş bölgelerindeki istenmeyen tüy/kılları müşteriyi rahatsız etmeden tespit eder

BY.56 Tespit edilen kıl ve tüyleri, işleme uygun iş ekipmanı ve teknikle alır/keser

BY.57 Suyu cildi yakmayacak sıcaklıkta ayarlayarak tıraşlı yüzü lavaboda el ve su yardımıyla, suyu üstüne sıçratmayacak şekilde, kozmetik ürün artıklarını yıkar.

BY.58 Kompres kazanına elini yakmayacak sıcaklıkta temiz su doldurur.

BY.59 Temiz ve uygun boyutta bir kompres havlusunu kazanda ıslatarak sulu kalmayacak şekilde iyice sıkar.

BY.60 Sıcak havluyu kısa aralıklarla ve yüzü tamamen kavrayacak şekilde yüze uygular.

BY.61 Soğuk kompreste buz kalıpları içeren torbaları kısa aralıklarla gezdirerek yüze uygular

BY.62 Cildin özelliğine göre uygun hassasiyet giderici, rahatlatıcı kozmetik ürününü seçerek yeterli miktarda ürünü ağız ve göze gelmeyecek şekilde ve sakalın çıkış yönüne göre elle yedirerek tıraş yapılmış bölgeye sürer.

 

16UY0245-4/B4 Saç Rengini Değiştirme

 

BECERİ VE YETKİNLİKLER

*BY.1 Çalışma ortamını İSG, çevre ve kalite koşullarına göre düzenler.

BY.2 Çalışma ortamındaki iş ekipmanı ve malzemenin gerçekleştirilecek işleme göre uygunluğunu kontrol eder

*BY.3 Kişisel hazırlığını işe, sağlık ve güvenlik koşullarına uygun bir şekilde yapar.

BY.4 Çalışma ortamını ve iş ekipmanını (uygulama koltuğu, aydınlatmalar vb.) işe uygun ve rahat çalışılabilecek şekilde yerleştirir.

BY.5 Müşteriye saçının durumu hakkında bilgi veriri

*BY.6 Uygulama bölge(ler/s)ine temas etmeyecek şekildeki temiz iş elbisesi ve aksesuar ile bakımlı ve saçı toplu olarak çalışır.

*BY.7 Ellerini dezenfektan madde ile dezenfekte eder

BY.8 Müşteriyi karşılayarak talebini alır.

*BY.9 Müşteriyle talebini, tip, yaş, saç yapısı vb. etmenlere göre değerlendirerek uygulanacak renk, işlem ve tekniği belirler.

BY.10 İş ekipmanını ve malzemeleri yapılacak işlemlere uygun konumda, miktarda ve uzanabileceği mesafede tezgâhta düzenler

*BY.11 İşlemin türüne göre koruyucu aparatları müşteriyi rahatsız etmeyecek gevşeklikte/sıkılıkta takar veya giydirir.

BY.12 Koruyucu kozmetik ürünü saç sınır çizgisine, boya yapılacak saçlı bölgeye ve gözlere taşırmayacak şekilde ve ince bir tabaka halinde sürer/yayar.

*BY.13 Müşterinin saç yapısına, uzunluğuna ve belirlenen renge göre renk açıcı ve/veya boya ile diğer malzemelerin oranını, miktarını ve yoğunluğunu belirler.

*BY.14 Belirlediği malzemeleri, KKD (eldiven vb.) kullanarak, plastik/porselen/cam bir kapta, pütür kalmayıncaya, kıvamı tutturuncaya kadar ve kabın dışına taşırmadan karıştırır.

*BY.15 Renk açıcı ürünü, KKD (eldiven vb.) kullanarak, saç diplerine değdirmeden enseden başlayarak saça sürer

BY.16 Havalandırmak amacıyla saç tutamlarının yönünü sık sık değiştirir.

BY.17 İstenilen renge ulaşıldıktan sonra ürünü saç diplerine de uygulayarak kısa bir süre daha bekletir.

BY.18 KKD (eldiven vb.) kullanarak, boyayı, saçın ön kısmından başlayarak, saçsız deriye temas etmeyecek ve saçın tümünü kaplayacak şekilde hızlıca sürer.

BY.19 Boyalı saçı, gerek duyulması halinde saça bone geçirerek, oda sıcaklığında saçın özelliğine göre uygun sürede bekletir.

BY.20 Boyayı zor tutan beyaz, kalın telli saçlarda ihtiyaç duyulması halinde saça ön pigmentasyon yapar.

BY.21 Havalandırmak amacıyla saç tutamlarının yönünü sık sık değiştirir.

BY.22 İstenilen renge ulaşıldıktan sonra ürünü saç diplerine de uygulayarak kısa bir süre daha bekletir.

*BY.23 Bekleme süresinin sonunda, sürülme zamanına göre birkaç farklı bölgedeki saçın boyasını tarağın sırtıyla sıyırarak istenilen renge ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder.

*BY.24 Boya uygulaması sonucunda, saça belirlenen renk tonunu verir.

BY.25 Saç istenilen renge ulaşmamış ise boyalı saçı belirli aralıklarla kontrol ederek bir süre daha bekletir.

BY.26 İstenilen renge ulaşılamaması halinde saçı yıkamadan yeniden boyama işlemi yapar

BY.27 Boya bitiminde, boya esnasında saç sınır çizgisinin dışındaki bölgeye akan boyaları uygun temizleme malzemesi ile cilde zarar vermeden ve saç dibine girmeden temizler.

*BY.28 İşlem sonrasında müşteriyi rahatsız etmeden ve kıyafetine/saçına zarar vermeden koruyucu aparatları müşterinin üzerinden alır/çıkarır.

 

16UY0245-4/B5 Saça Kalıcı Şekil Verme

 

BECERİ VE YETKİNLİKLER

*BY.1 Çalışma ortamını İSG, çevre ve kalite koşullarına göre düzenler.

BY.2 Çalışma ortamındaki iş ekipmanı ve malzemenin gerçekleştirilecek işleme göre uygunluğunu kontrol eder

*BY.3 Kişisel hazırlığını işe, sağlık ve güvenlik koşullarına uygun bir şekilde yapar

BY.4 Çalışma ortamını ve iş ekipmanını (uygulama koltuğu, aydınlatmalar vb.) işe uygun ve rahat çalışılabilecek şekilde yerleştirir.

BY.5 Uygulama bölge(ler/s)ine temas etmeyecek şekildeki temiz iş elbisesi ve (varsa) aksesuar ile bakımlı ve (varsa) saçı toplu olarak çalışır.

BY.6 Ellerini dezenfektan madde ile dezenfekte eder

*BY.7 Müşteriyle talebini, tip, yaş, saç yapısı vb. etmenlere göre değerlendirerek uygulanacak kalıcı şekillendirme işlem ve tekniği belirler.

BY.8 İş ekipmanını ve malzemeleri yapılacak işlemlere uygun konumda, miktarda ve uzanabileceği mesafede tezgâhta düzenler.

BY.9 İşlemin türüne göre koruyucu aparatları müşteriyi rahatsız etmeyecek gevşeklikte/sıkılıkta takar veya giydirir

BY.10 Yapılacak/belirlenen modele göre bigudi boyutunu belirler

*BY.11 Belirlenen modele göre saçtan eşit ve bigudiden taşmayacak kalınlıkta tutamlar alır.

*BY.12 Başta aldığı tutamların sıralı ve simetrik şekilde dizilimini sağlar.

*BY.13 Perma bigudisiyle (asgari 3 bigudi) su ile tekniğine uygun sarım işlemi yapar.

BY.14 Bigudilere sarılmış saça, tüm bigudileri içine alacak ve müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde bone takar

BY.15 Bone takılmış saçı, doğal, boyalı, kınalı olma durumuna göre oda sıcaklığında uygun sürede bekletir.

 

Başvuru Evrakları
1. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
2. Banka dekontu Ödeme Yapılabilecek Hesap Bilgileri
3. Başvuru Formu( doldurulmuş, ıslak imzalı )

Başvuruların alınabilmesi için bu evrakların her bir aday için hazırlanıp Kaynes Genel Merkezine elden veya Kargo yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

  • KUAFÖR-GÜZELLİK UZMANLIĞI BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYINIZ
  • GÖRÜNTÜLE
E-Posta Listemize Katılın! Kaynes'e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun.