HIZLI MENÜ
KAYNES’E SOR !
 • Lütfen aşağıdaki formu doldurun.
  Mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğiz.

BELGELENDİRME ŞARTLARI

Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca  Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesinn 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir.

BELGELENDİRME ŞARTLARI

Mesleki Yeterlilik Sınavı Başvuru Evrakları

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
2. Banka dekontu Ödeme Yapılabilecek Hesap Bilgileri
3.Başvuru Formu ( Doldurulmuş, ıslak imzalı )

Başvuruların alınabilmesi için bu evrakların her bir aday için hazırlanıp Kaynes Genel Merkezine elden veya Kargo yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Sınavı Soruları Hangi Konu Başlıklarından Çıkacaktır?

Sınav Soruları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan Ulusal Yeterliliklerdeki bilgi ifadesi başlıklarına göre hazırlanmaktadır. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sınavına Girecek Adaylar: MYK tarafından Yayınlanan Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5)  kapsamında olan aşağıdaki başlıklara çalışabilirler.

Sınav soruları hangi konulardan çıkacak?

Sınavlarda sorulan sorular MYK tarafından yayınlanan;  Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Ulusal yeterliliğinde belirtilen konulardan çıkmaktadır. 

Kaynes Sınav belgelendirme konusunda yetkili midir?

Kaynes, ilgili iki meslekte sınav ve belgelendirme yapmak üzere TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

MEB ve diğer resmi makamlardan belge alabilir miyim?

Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetkilendirdiği kuruluşlar dışında Mesleki Yeterlilik belgeleri vermeye yetkili kurum veya kuruluş bulunmamaktadır. Denklik belgeleri ve denklik şartları için ilgili yönetmeliğe bakılmalıdır.

Bulunduğum ilde sınava girebilir miyim?

Kaynes Türkiye’nin 81 ilinde sınav ve belgelendirme yapmaya yetkilidir. 

Bulunduğunuz ilde Kaynes tarafından belirlenen aday sayısı oluştuğunda sınav yapılabilmektedir. En az olması gereken aday sayısını Kaynes’e sorunuz.

Sınav ücretlerinde indirim yapılabilir mi?

Mesleki Yeterlilik Kurumunun resmi sayfasında ve Kaynes’in www.kaynes.com.tr adresinde yayınlanan ücret tarifleri geçerlidir. Bunun dışında bir tarife uygulanmamaktadır. Resmi ücretlerde indirim yapılamamaktadır.

Sınavlardan geçmek için en az kaç puan alınmalıdır?

Teorik sınavlardan en az 100 üzerinden 70 puan 
Performans sınavlarından kritik adımların tümünden başarılı olma şartı ile en az 100 üzerinden 70 puan alınmalıdır.

Sınav ücretlerinde indirim yapılabilir mi?

Mesleki Yeterlilik Kurumunun resmi sayfasında ve Kaynes’in www.kaynes.com.tr adresinde yayınlanan ücret tarifleri geçerlidir. Bunun dışında bir tarife uygulanmamaktadır. Resmi ücretlerde indirim yapılamamaktadır.

Kaç sınav hakkım var ve başarısız olduğum birimlerden tekrar sınava girme şartı nedir?

Sınav başvurusu yapan tüm adayların 2 sınav hakkı bulunmaktadır. Aday başarısız olduğu yeterlilik birimlerinden hiçbir ücret ödemeden 1 yıl içinde tekrar sınava girme hakkına sahiptir. Aday ücretsiz sınav hakkını bir yıl içinde kullanmadığı takdirde sınav hakkını kaybeder ve tekrar ilgili sınav birimi için ücret yatırarak sınav başvurusu yapar.

 • 17UY0333-5 SORUMLU EMLAK DANIŞMANI SEVİYE 5 ULUSAL YETERLİLİK
 • GÖRÜNTÜLE
 • 30442 SAYILI TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK 5 Haziran 2018 Salı
 • GÖRÜNTÜLE
 • 30975 SAYILI YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ 11 Aralık 2019 Çarşamba
 • GÖRÜNTÜLE
 • 17UY0333-5 SORUMLU EMLAK DANIŞMANI SEVİYE 5 BELGELENDİRME ŞARTNAMESİ
 • GÖRÜNTÜLE
Kaynes Katılımcı Görüşleri
 • SINAVLARIN UYGULANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.
 • *** ****
 • ÇOK FAYDALI VE BAŞARILI BİR SINAVDI. EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM.
 • ****** ******
 • Sınava gelen gözetmen ve yetkili kişiler gayet iyilerdi. Teşekkürler
 • T**** Ö******
 • KESİNLİKLE TARAFSIZ VE KURALLARA UYGUNDUR
 • Ö**** A*****
 • TEŞEKKÜR EDERİZ.
 • N**** S***** N*******
E-Posta Listemize Katılın! Kaynes'e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun.