HIZLI MENÜ
KAYNES’E SOR !
 • Lütfen aşağıdaki formu doldurun.
  Mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğiz.
Haber Galerisi
 • Oto ekspertiz elemanları kendi belgesine kavuşuyor!

 • Oto Ekspertiz Elemanı Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Belgesi ulusal yeterlilik MYK tarafından yayınlandı. Kaynes olarak bu alanda sınav ve belgelendirme yapmak üzere akreditasyon ve yetki denetimlerimi tamamlandı. 
 • 07 Haziran 2021, Perşembe 10:20
 • Oto Ekspertiz Elemanı Mesleki Yeterlilik Belgeli oluyor

  Oto Ekspertiz Elemanı (Seviye 4) mesleğinin eğitim almış ve nitelik kazandırılmış kişiler tarafından yürütülmesi ve çalışmalarda kalitenin artırılması için;

  • Adayların sahip olması gereken nitelikleri, bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak,
  • Adayların, geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliğini kanıtlamasına olanak vermek,
  • Eğitim sistemine, sınav ve belgelendirme kuruluşlarına referans ve kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.

  8 Eylül 2018 tarih ve 30529 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınmalı ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilmelidir. 

  Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TS 13805/T1 İş yerleri – Karayolu Motorlu Taşıtları Test Merkezleri için Kurallar standardına göre hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenmektedir.

  TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip işletmelerin teknik sorumlusunun en az meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun veya çıraklık eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesine veya Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca iş yerinde ustalık belgesine veya Mesleki Yeterlilik Belgesine veya kalfalık belgesine sahip bir eleman bulunmalıdır.

   

E-Posta Listemize Katılın! Kaynes'e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun.