HIZLI MENÜ
KAYNES’E SOR !
 • Lütfen aşağıdaki formu doldurun.
  Mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğiz.
Haber Galerisi
 • Galericiler için Lise Mezuniyeti Şartı hakkında!

 • İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Hakkında Yönetmelikte Yapılan Değişikliğe ilişkin Duyuru
 • 28 Ağustos 2020, Perşembe 05:21
 • Bilindiği üzere, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik gereği ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti alanında faaliyet gösteren işletmelerde çalışan motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularından en az birinin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanlarının ise Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiştir. 

  Ayrıca İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihli ve 31214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve ekte sunulmuştur. Bu kapsamda 31.08.2020 tarihinden sonra motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu kişilerin en az lise mezunu olma şartı getirilmiştir.

  Yönetmelik gereği Kurumumuzca da, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğinde sınav giriş şartı olarak en az lise mezuniyeti şartının eklenmesine ilişkin düzenleme/tadil gerçekleştirilmiştir.

  Ayrıca mezkûr Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesine eklenen beşinci fıkra kapsamında; 15.08.2020 tarihi itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan gerçek kişi işletmeleri adına o tarihteki işletme sahibi ile tüzel kişi işletmeleri ve şubeler adına o tarihte ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerden biri tarafından yapılan yetki belgesi başvurularında lise mezunu olma şartı aranmayacaktır.

E-Posta Listemize Katılın! Kaynes'e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun.